Volební metody

Jsme experti na volební metody. Víme, že dobře nastavený volební systém přispívá k fungování demokracie.

Demokracie je v doslovném překladu vláda lidu. Systém, který dává všem lidem rovné právo na rozhodovacím procesu, ať už přímo, či skrze volené zástupce. Ale jakým systémem je vybrat? Třeba ve Spartě v antickém Řecku bylo zvykem volit radu starších metodou největšího hluku. Do rady zvolili kandidáta, kterého dav ocenil největším řevem. Taková volební metoda by jistě měla své kouzlo i v současnosti, avšak shromáždit 10 milionů lidí na jednom místě by nebylo zrovna praktické.

Volební systémy prochází, stejně jako celá společnost, vývojem a ne všechny metody, které se v minulosti používaly, bychom dnes považovali za vhodné. V současnosti už naštěstí máme k dispozici celou řadu mnohem rafinovanějších volebních metod.

Srovnání volebních metod

Všechny volební metody mají své výhody a nevýhody. A každá se hodí pro jiné situace. Jak tedy vybrat tu pravou?

Více informací

Kalkulačka mandátů

Proč odevzdané hlasy ne vždy odpovídají získaným mandátům? Zásadní roli hrají metody přepočtu hlasů na mandáty. Jejich dopad si vyzkoušejte v naší kalkulačce mandátů.

Vyzkoušet si

Mapa volebních systémů

Volební metody se neustále vyvíjejí. Napříč Evropou se jich k volbám využívá celá řada.  

Prohlédnout si

Slovníček pojmů

Volební systémy mohou být docela věda. Proto je občas dobré si vyjasnit některé odborné termíny, se kterými při jejich výzkumu pracujeme.

Více informací

Seznam odborných studií a dalších výstupů

Na volební systémy jsme experti. Výsledky naší práce proto najdete i mimo stránky tohoto webu. Přečtěte si naše texty v akademických časopisech opřené o nejnovější poznatky a neprůstřelná data. Najdete zde i naše nejnovější výstupy, které se objevily v médiích.

Zobrazit seznam

D21 –⁠  Janečkova metoda

Moderní hlasovací metoda, která přináší jedinečný efekt více hlasů, díky kterému podporuje upřímnou volbu a motivuje politiky k pozitivnějším kampaním. Metoda přináší efektivní způsob rozhodování využitelný v běžném životě i politických volbách.

Zjistit více

Aktuality

Co je nového ve světě volebních systémů?
Aktuality
D21
Volební hra Druhý hlas pro Evropu
Chcete ovlivnit, kam bude nadále směřovat Evropská unie? Zaleží Vám na tom, jakou pozici v ní budou zastávat čeští
Přečíst článek ...
Aktuality
Volební metody
Jaké klíčové volby čekají svět v roce 2024?
Říká se, že volby jsou největším svátkem demokracie. Pokud tomu tak je, pak bude v roce 2024 opravdu co slavit...
Přečíst článek ...
Aktuality
Volební metody
TZ: Voľba dvoma hlasmi by zamiešala mandátmi v parlamente
Strana SMER-SD vedie v prieskume volebných preferencií a ani keby mali opýtaní k dispozícii dva hlasy, neohrozilo by to
Přečíst článek ...
Aktuality
Volební metody
Jak číst volební průzkumy? Těchto 5 vodítek mějte na paměti
Čemu věřit a čemu ne? Co znamenají výsledky předvolebních průzkumů? A čím to, že se často liší o skutečných výsledků?...
Přečíst článek ...
Aktuality
Volební metody
Turecké volby: Vede Erdogan s opozicí rovný boj?
Turci se v neděli vypraví v květnu už podruhé k volebním urnám. Na Den matek si zvolili parlament, v němž zdaleka ...
Přečíst článek ...
Aktuality
Volební metody
Volit více hlasy nedělá voličům problém. V australském systému ale tápou
Aby demokracie dobře fungovala, nestačí, když lidé přijdou k volbám. Musí u nich také odevzdat platný hlas. Složitost...
Přečíst článek ...
Zobrazit všechny

Volební průzkumy

Realizovali jsme již celou řadu volebních průzkumů a analýz. Přečtěte si, jak by dopadly volby, kdyby se využívala metoda D21.
Volební průzkumy
Jak by dopadly slovenské prezidentské volby metodou D21?
Kdyby se prezidentské volby na Slovensku konaly o týden dříve, do druhého kola by s jasným náskokem postoupili Ivan Korčok a Peter Pellegrini. Vítězem prvního kola by se stal Ivan Korčok se 40 % hlasů. Účastníky průzkumu realizovaného mezi 8. a 13. březnem jsme ale nechali použít víc než jen jeden hlas. Metoda D21, v níž může každý volič podpořit až tři kandidáty, ukazuje, že Pellegrini je lépe schopen získávat hlasy svých soupeřů. Přijatelní jsou však pro Slováky oba – vícehlasou volbou by pro oba kandidáty volila víc než polovina lidí a Korčok by si udržel své těsné vítězství.
Přečíst článek ...
Volební průzkumy
Unikátny prieskum: Korčok prvý, voličov protikanditátov vie ale lepšie osloviť Pellegrini
Ak by sa konali voľby prezidenta Slovenskej republiky minulý týždeň, s jasným náskokom by do druhého kola postúpili Ivan Korčok a Peter Pellegrini. Víťazom prvého kola by sa stal Ivan Korčok so 40 % hlasov. To je najviac z doteraz usporiadaných prieskumov a zároveň prvýkrát, kedy nezávislý kandidát pokoril danú hranicu. O šesť percentuálnych bodov zaostáva Peter Pellegrini, ktorý by sa tak v druhom kole musel spoľahnúť na podporu iných voličov a tiež väčšiu mobilizáciu svojho elektorátu. Z prieskumu realizovanom medzi 8. a 13. marcom totiž vyplýva, že si ho v prvom kole častejšie vyberali voliči SMER-u SD ako jeho vlastnej strany HLAS-SD.
Přečíst článek ...
Volební průzkumy
Slovenské volby metodou D21? Demokrati v parlamentu, oslabily by nejsilnější strany
Robert Fico je na Slovensku zpět u kormidla a sestavuje vládu poté, co jeho strana SMER zvítězila ve volbách do Národní rady. Náš průzkum realizovaný dva týdny před volbami se s výsledkem SMERu, stejně jako jeho nejsilnějšího konkurenta Progresivního Slovenska, docela přesně shodoval. Jak by ale slovenské volby vypadaly, kdyby každý volič mohl rozdat o hlas víc?
Přečíst článek ...
Zobrazit všechny

Náš tým

Evangeline Moore
Výzkumnice
Zobrazit profil
Jakub Jusko
Datový analytik
Zobrazit profil
Zuzana Haase Formánková
Vedoucí výzkumu voleb
Zobrazit profil
Ivan Jarabinský
Výzkumník
Zobrazit profil