Mezinárodní symposium konané 15. září 2019 v Praze na téma
Demokracie v 21. století: Výzvy a nové horizonty
Zdá se, že vyspělé demokratické země jsou ztělesněním bezprecedentního pokroku, svobody a blahobytu. Jejich občané se dožívají vyššího věku, jsou zdravější, vzdělanější a mnohem méně je sužuje chudoba a násilí. Neměli bychom to nicméně brát jako samozřejmost.
V poslední letech zaznamenaly mnohé demokracie zvyšující se nedůvěru veřejnosti vůči své politické reprezentaci, narůstání společenské polarizace a posilování vlivu ideologických okrajů politického spektra. Tyto a další jevy si zasluhují naši pozornost a pečlivé posouzení, nechceme-li ztratit to, co jsme museli v minulosti vydobývat a je nám drahé.
Z toho důvodu spojili síly místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Jan Horník a matematik a zakladatel Institutu H21 Karel Janeček, aby zorganizovali mezinárodní symposium Demokracie v 21. století: Výzvy a nové horizonty. Symposium se koná pod záštitou senátního výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.
Posláním symposia je přizvat politiky, akademiky, novináře a další osobnosti veřejného života z České republiky a zahraničí a podpořit konstruktivní diskuzi o současných trendech v moderních demokraciích a hrozbách, jimž svobodné společnosti čelí a budou čelit. Jedná se o multidisciplinární setkání odborníků na filozofii demokracie, politologii, inovativní volební systémy a roli technologií ve společnosti.
Svoji účast již potvrdili představitelé a zástupci mezinárodních organizací, diplomatických misí, veřejného sektoru, českých i zahraničních think-tanků v oblasti výzkumu voleb a participace, zahraniční a české akademické obce, disentu, politických stran, médií a další zajímavé osobnosti.
Změny v programu vyhrazeny.
Registrace a ranní káva
Uvítání od místopředsedy Senátu PČR Jana Horníka a zakladatele Institutu H21 Karla Janečka
Krize demokracie a úpadek občanství
Prof. Patrick Deneen, Univerzita v Notre Dame
Káva, čaj a občerstvení (21 minut)
Co je tak zvláštního na míru, lásce a porozumění?
Rozhovor mezi Dr. Ericem Adelsteinem a Tamar Newberger
Téma: Společenská polarizace a zvětšující se rozdíly
Oběd (60 minut)
Téma: Na volebním systému záleží
Diskuzní panel, otázky a odpovědi
Káva a víno (31 minut)
Jak se můžeme poučit ze zkušeností s rozvojem demokracie mimo Evropu?
PhDr. Jana Hybášková, velvyslankyně Evropské unie v Namibii
Téma: Nová média a formy občanské participace
Káva a víno (30 minut)
Smrtící propaganda - fake news v post-konfliktním prostředí
Vladimír Dzuro
Upozornění: Prezentace obsahuje explicitní vyobrazení násilí.
Víno, hudba a networking
Neformální zahradní posezení
Zapova 18 (RSVP, doprava zajištěna)
Detailní představení řečníků proběhne v následujících dnech.
Professor Deneen je přední politolog a filozof působící na Univerzitě v Notre Dame v Indianě. Před tím také učil na univerzitách v Princetonu a Georgetownu. Je autorem mnoha odborných článků a několika monografií o demokracii jako například „Napravování demokracie v Americe“ či „Proč liberalismus neuspěl“.
Tamar Newberger je specialistka na IT, která zastávala řadu výkonných funkcí ve společnostech jako AT&T, Novell či SCO. Aktivně podporuje vzdělávání mladých žen v přírodních vědách a technických oborech. Byla členkou poradenského týmu prezidentské kampaně Obama for America. Jako manželka bývalého velvyslance USA v ČR působila v diplomacii.
Dr. Janeček je zakladatelem Institutu H21 a autorem inovativního volebního systému D21. Doktorát ve finanční matematice získal na Univerzitě Carnegieho–Mellonových. Je zakladatelem společnosti RSJ, která je největším tvůrcem trhu na derivátových burzách. Momentálně se věnuje podpoře demokracie a aktivitám proti korupci.
Profesor Barile se zabývá především digitálními inovacemi, politickou komunikací a konzumními kulturami ve společnosti. Publikoval bezpočet knih, odborných článků a esejí jak v Itálii, tak v zahraničí. Momentálně zkoumá vztah mezi kulturou, mocí a vzrůstajícím vlivem médií.
Vladimír Dzuro je světově známý kriminalista, který pracoval pro Interpol a působil jako vyšetřovatel u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Zde za dlouholetou úspěšnou práci obdržel medaili za „službu mezinárodní spravedlnosti“. Nyní žije v New Yorku, kde vede kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN. Mimo jiné je autorem bestselleru Vyšetřovatel.
Prof. Aleskerov je předním odborníkem na teorii rozhodování. Zastává funkci vedoucího Katedry matematických metod v ekonomice a Mezinárodní laboratoře analýzy rozhodování a volby na Národní výzkumné univerzitě - Vysoké škole ekonomické v Moskvě. Publikoval deset knih a více než 200 odborných článků.
PhDr. Jana Hybášková je česká a evropská politička a diplomatka, která působila od roku 2015 až do letošního roku jako velvyslankyně EU v Namibii a v letech 2011 až 2015 jako velvyslankyně EU v Íráku. V letech 2004 až 2009 byla europoslankyní za Evropskou lidovou stranu. Je také zakládající signatářkou Pražské deklarace o svědomí Evropy a komunismu
Dr. Adelstein je zakladatelem věhlasné demokratické mediální firmy AL Media v USA. Pomohl ke zvolení 2 amerických prezidentů, 11 senátorů, 59 členů Kongresu a stovek lokálních zastupitelů. Získal titul JD na University of Chicago a je členem ctěné společnosti Phi Beta Kappa při Williams College. Vystupuje jako komentátor v médiích, např. na MSNBC a CNN.
Dr. Nora Siklodi je vědecká pracovnice ve výzkumné skupině pro občanství a demokracii ve vzdělávání na NTNU a vysokoškolský pedagog oboru politika na Univerzitě v Portsmouthu. Hlavní oblastí jejího výzkumu je občanství, migrace a evropská politika obecně. Zajímá se především postoji občanů k národní a evropské politice a účasti na ní.
Profesor Nurmi strávil svou kariéru převážně na Univerzitě v Turku, ale učil také na Univerzitě Johnse Hopkinse a Univerzitě v Minnesotě. Publikoval přes 200 odborných článků a je autorem 13 knih. Nurmi je světovým expertem na volební systémy a teorii sociální volby.
Bele Wollesen je postgraduální studentkou oboru logika, výpočetní matematika a metodologie na Univerzitě Carnegieho–Mellonových. Studovala filozofii a ekonomii na Univerzitě v Bayreuthu a na Pekingské univerzitě. Pracovala v Centru pro adaptivní racionalitu pro lidský rozvoj. Její výzkum se zaměřuje na výzkum rozhodování a teorii sociální volby.
Josef Holý je technolog, designér, zakladatel startupů a firemní stratég. V současnosti pracuje v pražském MSD IT Hub, kde založil oddělení UX a umělé inteligence. V posledních letech se zabývá otázkami o dopadu umělé inteligence na společnost, o čem také píše na serveru algocracy.news.
Peter Emerson je zakladatelem Institutu de Borda, k jehož založení se rozhodl poté, co byl svědkem eskalujících konfliktů v Severním Irsku a bývalé Jugoslávii. Cílem Institutu de Borda je podpora inkluzivních volebních procesů o sociálních otázkách. Emerson je též autorem knihy „Většinové hlasování jakožto katalyzátor populismu“.
Symposium Demokracie v 21. století: Výzvy a nové horizonty se uskuteční v prostorách Jednacího sálu Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci. Příchod na symposium je z Valdštejnské ulice přes recepci „A“ nejpozději v 8:48 hodin.
Vstup pouze s pozvánkou po RSVP.
Pro vstup do Senátu je potřeba mít s sebou průkaz totožnosti (OP, ŘP, pas).
Ubytování
Možnost ubytování se slevou v hotelu Hoffmeister a v penzionu Atelier12. Pro více informací nás kontaktujte.
Parkování
Pro informace o možnostech parkování zdarma nás kontaktujte.
Registrace na tento ročník symposia jsou již uzavřeny. Děkujeme za pochopení.