Mezinárodní symposium

Mezinárodní symposium konané 15. září 2019 v Praze na téma
Demokracie v 21. století: Výzvy a nové horizonty

„Řekl jsem jednou, že demokracie je diskuse. Ale pravá diskuse je možná jen tam, kde si lidé navzájem důvěřují a poctivě hledají pravdu. Demokracie, to je hovor mezi rovnými, přemýšlení svobodných občanů před celou veřejností.“

- Tomáš Garrigue Masaryk

Zdá se, že vyspělé demokratické země jsou ztělesněním bezprecedentního pokroku, svobody a blahobytu. Jejich občané se dožívají vyššího věku, jsou zdravější, vzdělanější a mnohem méně je sužuje chudoba a násilí. Neměli bychom to nicméně brát jako samozřejmost.

V poslední letech zaznamenaly mnohé demokracie zvyšující se nedůvěru veřejnosti vůči své politické reprezentaci, narůstání společenské polarizace a posilování vlivu ideologických okrajů politického spektra. Tyto a další jevy si zasluhují naši pozornost a pečlivé posouzení, nechceme-li ztratit to, co jsme museli v minulosti vydobývat a je nám drahé.

Z toho důvodu spojili síly místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Jan Horník a matematik a zakladatel Institutu H21 Karel Janeček, aby zorganizovali mezinárodní symposium Demokracie v 21. století: Výzvy a nové horizonty. Symposium se koná pod záštitou senátního výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Posláním symposia je přizvat politiky, akademiky, novináře a další osobnosti veřejného života z České republiky a zahraničí a podpořit konstruktivní diskuzi o současných trendech v moderních demokraciích a hrozbách, jimž svobodné společnosti čelí a budou čelit. Jedná se o multidisciplinární setkání odborníků na filozofii demokracie, politologii, inovativní volební systémy a roli technologií ve společnosti.

Svoji účast již potvrdili představitelé a zástupci mezinárodních organizací, diplomatických misí, veřejného sektoru, českých i zahraničních think-tanků v oblasti výzkumu voleb a participace, zahraniční a české akademické obce, disentu, politických stran, médií a další zajímavé osobnosti.

Program

Změny v programu vyhrazeny.

8:48-9:21

Registrace a ranní káva

9:21-9:27

Uvítání od místopředsedy Senátu PČR Jana Horníka a zakladatele Institutu H21 Karla Janečka

9:27-10:21

Krize demokracie a úpadek občanství
Prof. Patrick Deneen, Univerzita v Notre Dame

10:21-10:42

Káva, čaj a občerstvení (21 minut)

10:42-11:33

Co je tak zvláštního na míru, lásce a porozumění?
Rozhovor mezi Dr. Ericem Adelsteinem a Tamar Newberger

11:33-12:21

Téma: Společenská polarizace a zvětšující se rozdíly

 • Polarizace společnosti a volební chování
  Prof. Fuad Aleskerov, Vysoká škola ekonomie v Moskvě
 • Low-fi politika: Hypervůdci a společenská polarizace
  Prof. Nello Barile, Univerzita IULM v Miláně
12:21-13:21

Oběd (60 minut)

13:21-14:56

Téma: Na volebním systému záleží

 • Volební teorie a demokracie: Vybrané výsledky a jejich relevance pro úpravu institucí
  Prof. Hannu Nurmi, Univerzita v Turku
 • Volební systémy: Ty dobré, ty průměrné a ty beznadějně chybné
  Peter Emerson, Institut de Borda
 • Od konfliktu ke konsensu: Úvod do inovativní volební metody D21
  Dr. Karel Janeček, Institut H21
 • Geometrická analýza volební metody D21
  Bele Wollesen, Univerzita Carneigeho-Mellonových

Diskuzní panel, otázky a odpovědi

14:56-15:21

Káva a víno (31 minut)

15:21-15:51

Jak se můžeme poučit ze zkušeností s rozvojem demokracie mimo Evropu?
PhDr. Jana Hybášková, velvyslankyně Evropské unie v Namibii

15:51-16:32

Téma: Nová média a formy občanské participace

 • Participativní demokracie a aktivní (evropské) občanství v průběhu krize? Studie občanského aktivismu v kontextu Brexitu
  Dr. Nora Siklodiová, Univerzita v Portsmouth
 • Umělá inteligence, algoritmické vládnutí a fake news
  Josef Holý, MSD IT Hub
16:32-17:01

Káva a víno (30 minut)

17:01-17:51

Smrtící propaganda - fake news v post-konfliktním prostředí
Vladimír Dzuro
Upozornění: Prezentace obsahuje explicitní vyobrazení násilí.

17:51-18:54

Víno, hudba a networking

18:54-00:21

Neformální zahradní posezení
Zapova 18 (RSVP, doprava zajištěna)

Řečníci

Detailní představení řečníků proběhne v následujících dnech.

Professor Deneen je přední politolog a filozof působící na Univerzitě v Notre Dame v Indianě. Před tím také učil na univerzitách v Princetonu a Georgetownu. Je autorem mnoha odborných článků a několika monografií o demokracii jako například „Napravování demokracie v Americe“ či „Proč liberalismus neuspěl“.

Prof. Patrick Deneen

Univerzita v Notre Dame

Tamar Newberger je specialistka na IT, která zastávala řadu výkonných funkcí ve společnostech jako AT&T, Novell či SCO. Aktivně podporuje vzdělávání mladých žen v přírodních vědách a technických oborech. Byla členkou poradenského týmu prezidentské kampaně Obama for America. Jako manželka bývalého velvyslance USA v ČR působila v diplomacii.

Tamar Newberger

politická konzultantka

Dr. Janeček je zakladatelem Institutu H21 a autorem inovativního volebního systému D21. Doktorát ve finanční matematice získal na Univerzitě Carnegieho–Mellonových. Je zakladatelem společnosti RSJ, která je největším tvůrcem trhu na derivátových burzách. Momentálně se věnuje podpoře demokracie a aktivitám proti korupci.

Dr. Karel Janeček

Institut H21

Profesor Barile se zabývá především digitálními inovacemi, politickou komunikací a konzumními kulturami ve společnosti. Publikoval bezpočet knih, odborných článků a esejí jak v Itálii, tak v zahraničí. Momentálně zkoumá vztah mezi kulturou, mocí a vzrůstajícím vlivem médií.

Prof. Nello Barile

IULM univerzita v Miláně

Vladimír Dzuro je světově známý kriminalista, který pracoval pro Interpol a působil jako vyšetřovatel u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Zde za dlouholetou úspěšnou práci obdržel medaili za „službu mezinárodní spravedlnosti“. Nyní žije v New Yorku, kde vede kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN. Mimo jiné je autorem bestselleru Vyšetřovatel.

Vladimír Dzuro

Organizace spojených národů

Prof. Aleskerov je předním odborníkem na teorii rozhodování. Zastává funkci vedoucího Katedry matematických metod v ekonomice a Mezinárodní laboratoře analýzy rozhodování a volby na Národní výzkumné univerzitě - Vysoké škole ekonomické v Moskvě. Publikoval deset knih a více než 200 odborných článků.

Prof. Fuad Aleskerov

Ruská akademie věd

PhDr. Jana Hybášková je česká a evropská politička a diplomatka, která působila od roku 2015 až do letošního roku jako velvyslankyně EU v Namibii a v letech 2011 až 2015 jako velvyslankyně EU v Íráku. V letech 2004 až 2009 byla europoslankyní za Evropskou lidovou stranu. Je také zakládající signatářkou Pražské deklarace o svědomí Evropy a komunismu

PhDr. Jana Hybášková

politička a diplomatka

Dr. Adelstein je zakladatelem věhlasné demokratické mediální firmy AL Media v USA. Pomohl ke zvolení 2 amerických prezidentů, 11 senátorů, 59 členů Kongresu a stovek lokálních zastupitelů. Získal titul JD na University of Chicago a je členem ctěné společnosti Phi Beta Kappa při Williams College. Vystupuje jako komentátor v médiích, např. na MSNBC a CNN.

Dr. Eric Adelstein

AL Media

Dr. Nora Siklodi je vědecká pracovnice ve výzkumné skupině pro občanství a demokracii ve vzdělávání na NTNU a vysokoškolský pedagog oboru politika na Univerzitě v Portsmouthu. Hlavní oblastí jejího výzkumu je občanství, migrace a evropská politika obecně. Zajímá se především postoji občanů k národní a evropské politice a účasti na ní.

Dr. Nora Siklodi

Univerzita v Portsmouth

Profesor Nurmi strávil svou kariéru převážně na Univerzitě v Turku, ale učil také na Univerzitě Johnse Hopkinse a Univerzitě v Minnesotě. Publikoval přes 200 odborných článků a je autorem 13 knih. Nurmi je světovým expertem na volební systémy a teorii sociální volby.

Prof. Hannu Nurmi

Univerzita v Turku

Bele Wollesen je postgraduální studentkou oboru logika, výpočetní matematika a metodologie na Univerzitě Carnegieho–Mellonových. Studovala filozofii a ekonomii na Univerzitě v Bayreuthu a na Pekingské univerzitě. Pracovala v Centru pro adaptivní racionalitu pro lidský rozvoj. Její výzkum se zaměřuje na výzkum rozhodování a teorii sociální volby.

Bele Wollesen

Univerzita Carneigeho-Mellonových

Josef Holý je technolog, designér, zakladatel startupů a firemní stratég. V současnosti pracuje v pražském MSD IT Hub, kde založil oddělení UX a umělé inteligence. V posledních letech se zabývá otázkami o dopadu umělé inteligence na společnost, o čem také píše na serveru algocracy.news.

Josef Holý

expert na AI

Peter Emerson je zakladatelem Institutu de Borda, k jehož založení se rozhodl poté, co byl svědkem eskalujících konfliktů v Severním Irsku a bývalé Jugoslávii. Cílem Institutu de Borda je podpora inkluzivních volebních procesů o sociálních otázkách. Emerson je též autorem knihy „Většinové hlasování jakožto katalyzátor populismu“.

Peter Emerson

Institut de Borda

Událost

Symposium Demokracie v 21. století: Výzvy a nové horizonty se uskuteční v prostorách Jednacího sálu Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci. Příchod na symposium je z Valdštejnské ulice přes recepci „A“ nejpozději v 8:48 hodin.

Vstup pouze s pozvánkou po RSVP.

Pro vstup do Senátu je potřeba mít s sebou průkaz totožnosti (OP, ŘP, pas).

Ubytování
Možnost ubytování se slevou v hotelu Hoffmeister a v penzionu Atelier12. Pro více informací nás kontaktujte.

Parkování
Pro informace o možnostech parkování zdarma nás kontaktujte.

Registrace

Registrace na tento ročník symposia jsou již uzavřeny. Děkujeme za pochopení.

* Povinné

Děkujeme! Vaše registrace byla odeslána.
Ups! Něco se pokazilo.

Média

Fotografie (Facebook) >
Reportáže a rozhovory s řečníky (Facebook) >
Záznam z přednášek (Youtube) >
Fotografie (Senát.cz) >