Nejen, že je Eurovize považována za největší pěveckou soutěž na světě, ale patří také mezi největší nepolitické volby vůbec. V loňském roce hlasovali pro svou oblíbenou píseň diváci z 37 zúčastněných zemí a 119 dalších zemí. Ovšem jak složité vlastně hlasování v Eurovizi přesně je, když se televizních diváků kombinují s body od odborných porot?
V soutěži ve skutečnosti probíhají dvě souběžné volby, které se sčítají - jedna mezi veřejností prostřednictvím televizního hlasování a druhá mezi národními porotami složenými vždy z pěti odborníků z hudebního průmyslu. Veřejnost v tomto procesu zastává podobnou roli jako dolní komora parlamentu: nesporně je demokratická, ale také dost náchylná k regionalismu, jazykovým vazbám, hlasování silných skupin a dalším nehudebním ohledům. Poroty naopak, podobně jako horní komora parlamentu, nabízejí moudrost a odbornou kvalifikaci, které mají mírnit impulsy dolní sněmovny. Stejně jako u mnoha horních komor je však sporné, do jaké míry tento slib plní.
Letošního 69. ročníku Eurovize se účastní 37 zemí. Během dvou již proběhlých semifinále došlo ke zúžení výběru pro finále na 26 adeptů, přičemž už bohužel Česká republika o svého kandidáta přišla. I přesto mají čeští voliči stále možnost hlasovat. Během show totiž probíhá probíhá televizní hlasování, kde může hlasovat veřejnost. Hlasuje se podle číselného seznamu s pořadím písní (tj. píseň, která zazní jako první, je na hlasovacím lístku první v pořadí). Hlasující může použít až 20 hlasů, přičemž to, jak je rozdělí, je jen na něm (může odevzdat jeden hlas pro každou skandinávskou zemi, 20 hlasů pro Portugalsko, nebo třeba rozdělit hlasy mezi všechny země, které mají šanci porazit Francii). Jediným omezením je, že hlasující nemůže hlasovat pro svou vlastní zemi.
Po skončení televizního hlasování každá z 37 zúčastněných zemí sečte hlasy svých hlasujících pro každou píseň. V letošním roce existuje také jedna dodatečná hlasovací skupina, která shromažďuje a sčítá všechny hlasy odevzdané ve zbytku světa, s níž se procedurálně zachází jako s 38. zemí.
Každá země a tato nová skupina přidělí celkem 58 bodů v následujícím pořadí:
Tato stupnice normalizuje rozdíly v počtech hlasů. I kdyby jedna píseň získala 90 % hlasů a druhá jen 5 %, rozdíl v přidělených bodech je pouze 2 body (12 vs. 10). To znamená, že i písně, které nejsou absolutně nejpopulárnější, ale jsou obecně oblíbené, mají šanci vyhrát. Přesto systém lehce upřednostňuje jasné favority vynecháním bodů 11 a 9, což dává výhodu silným kandidátům oproti těm, kteří sbírají spíše střední počet bodů.
Hlasování poroty probíhá rovněž prostřednictvím vyplnění této poziční škály 12, 10, 8-1 hlasů na úrovni jednotlivých zemí. Porotci na rozdíl od veřejnosti používají k vyjádření svých preferencí ordinální (řadící) metodu. Každý porotce seřadí všech 26 písní od nejoblíbenější po nejméně oblíbenou, přičemž platí pouze omezení, že dvě písně nesmí mít stejné pořadí a že porotci stejně jako veřejnost nemohou hlasovat pro píseň své vlastní země. Tabulky seřazených hlasovacích lístků členů poroty se sestavují pomocí exponenciálního váženého modelu, který zvýhodňuje písně, jež jsou obecně oblíbené mezi porotci, před písněmi, které jeden nebo dva porotci výrazně upřednostní.
Porotci i veřejnost v každé zemi tedy na základě velmi odlišných postupů sestavují žebříčky, ve kterých rozdělují 58 bodů. Po zavedení hlasovací skupiny „zbytek světa“ má 38 skupin televizních diváků, které rozdělují celkem 2204 bodů mírně větší slovo než 37 porot, jenž disponují 2146 body.
Po skončení soutěžních vystoupení nastává oznamování výsledků. Podobně jako politické volby je to velmi napínavý a dramatický proces. Nejprve jsou vyhlášeny celkové výsledky poroty, které se v jednotlivých zemích sčítají v přímém přenosu na neustále se měnící výsledkové tabuli. Poté začíná sčítání televizních hlasů.
Ačkoli se hlasy diváků shromažďují a přidělují na úrovni jednotlivých zemí prostřednictvím výše popsaného procesu, vyhlášení výsledků je organizováno podle jednotlivých písní. Počínaje písní, která po hlasování poroty zůstala na posledním místě, tedy pořadatelé Eurovize uvádějí součet počtu bodů udělených jednotlivými zeměmi. Při tomto formátu není jasné, odkud se body vzaly, nicméně úplný rozpis je zveřejněn bezprostředně poté. V pořadu moderátoři pokračují v odhalování bodů na základě diváckého hlasování od konce seznamu porotců nahoru, přičemž někdy drasticky přeorganizují výsledkovou tabulku, dokud není každá píseň seřazena podle celkového součtu všech bodů a není nalezen vítěz, který získal nejvíce bodů.
Přestože jde "jen" o anketu popularity, je hlasovací systém Eurovize poměrně složitý a komplexní. Má to však své opodstatnění. Systém se snaží dát každé zemi stejný hlas a do značné míry toho dosahuje. Nicméně i tak má své limity (nemůže například vyřešit problém hlasujících v San Marinu, kde není národní telefonní operátor). Používání telefonních čísel (např. +420 pro Českou republiku) jako hranic národních volebních obvodů způsobuje rovněž řadu zkreslení.
Složitost systému však také přispívá k pestrosti a propojení v rámci celé soutěže. V Eurovizi je pro diváky snazší projevit své preference než v politických volbách, protože se mohou snadno dozvědět vše o kandidátech během jediného večera. Díky jednoduchým pravidlům diváckého hlasování není nutné, aby každý detailně rozuměl komplikovanému procesu sestavování konečného pořadí. Zákulisní zpracování pořadí hlasů normalizuje jejich skutečné rozložení, čímž vzniká specifická distribuce bodů, která, byť potenciálně problematická v politických volbách, slouží pozitivním a harmonickým zájmům Eurovize.
V zásadě tedy není nutné detailně chápat pravidla hlasování, abyste si soutěž užili. Jejich znalost vám ale třeba umožní se užít soutěž ještě o trochu více.
_____
Eurovision Song Contest. “Eurovision Song Contest 2024 Breaks New Records as Hundreds of Millions Watch, Listen and Engage on TV and Digital Platforms,” May 23, 2024. https://eurovision.tv/mediacentre/release/eurovision-2024-breaks-new-records.
Eurovision Song Contest. “How Do I Vote for My Favourite Eurovision Song?,” May 18, 2019. https://eurovision.tv/vote.
Eurovision Song Contest. “Subtle but Significant: EBU Changes Weight of Individual Jury Rankings,” April 27, 2018. https://eurovision.tv/story/subtle-significant-ebu-changes-weight-individual-jury-rankings.
Stockemer, Daniel, André Blais, Filip Kostelka, and Chris Chhim. “Voting in the Eurovision Song Contest.” Politics 38, no. 4 (November 2018): 428–42. https://doi.org/10.1177/0263395717737887.