Článek
Demokracie a svoboda

Oslavy 30 let svobody jsme rozcinkali pamětními klíči z roku '89

Publikováno dne:
18.11.2019

Návštěvníci oslav 30. výročí sametové revoluce mohli v centru Prahy získat pamětní klíče z roku 1989 v barvách trikolory. Za nápadem stojí nezisková organizace Institut H21, která ve spolupráci se značkou FAB a Pavlem Šťastným, jedním z organizátorů oslav 30 let svobody a autorem loga Občanského fóra, realizovala projekt „Klíče ke svobodě“.

Naše nezisková organizace se stala jednou z těch, které měly tu čest prezentovat své aktivity na náměstí Václava Havla v rámci Festivalu svobody 17. listopadu. Na stánku Institutu H21 jsme pro návštěvníky připravili interaktivní hlasování pomocí hlasovacích tubusů a barevných míčků, symbolizujících plusové a minusové hlasy. Lidé v hlasování vybírali Janečkovou metodou (D21) mezi šesti klíčovými událostmi posledních 30 let ty, které vnímají nejpozitivněji. Výsledky hlasování = počty hlasů udělených jednotlivým možnostem, každý účastník mohl použít až 2 plusové a 1 minusový hlas, zobrazuje následující obrázek.

Výsledky hlasování. Počet plusových a minusových hlasů u jednotlivých možností.

Abychom návštěvníky našeho stánku k hlasování motivovali, dostali za něj sadu tří stejně barevných klíčů z roku 1989. Ty si s ostatními lidmi na piazzetě vyměňovali tak, aby jim z nich na památku zůstala trikolora. Důvod této aktivity vysvětlila Renata Klánová, PR manažerka Institutu H21:

"Chtěli jsme touto aktivitou propojit návštěvníky, kteří při vyměňování klíčů najdou společnou řeč. A to se nám podařilo. Potvrdili jsme si, že lidé jsou hraví. Klíče si s ostatními návštěvníky ochotně vyměňovali starší lidé i malé děti. Někteří z nich se k nám na stánek vrátili, aby ukázali, že už získali trikoloru. Klíče se tak v našem pojetí staly symbolem svobody a dialogu."

Výměna klíčů. Foto: Petr Lebeda

Hlasovací tubusy a míčky. Foto: Petr Lebeda

Foto: Petr Lebeda

S aktivitou klíčů jsme oslovili společnost FAB, která se pro nápad nadchla. Ke spolupráci se vyjádřil Jan Galda, ředitel výrobního závodu FAB v Rychnově nad Kněžnou:

"Byli jsme osloveni organizátory oslav výročí sametové revoluce v Praze, kteří nás požádali o výrobu 21 000 klíčů pro účastníky nedělních oslav. Myšlenka se nám velmi zalíbila, protože klíče byly před třiceti lety jedním ze symbolů sametové revoluce a změn. Kromě toho jsme vybrali významné osobnosti, které přispěly k získání naší svobody, a odeslali jsme jim speciální edici klíčů jako naše poděkování a vzpomínku."

Klíčovou trikoloru však mohli návštěvníci získat i tím, že navštívili všechna hlavní místa oslav 17. listopadu, pořádaných Festivalem svobody. Jeden ze tří pamětních barevných klíčů mohli účastníci získat na třech hlavních stanovištích. „Modrý na Albertově, bílý na Národní a Červený na Václaváku. Pokud navštíví všechna tři místa, jako vzpomínka jim zůstane klíčová trikolora," říká Pavel Šťastný, jeden ze spoluorganizátorů oslav 30 let svobody a autor loga Občanského fóra.

Na stánek Institutu H21 přišel i jeho zakladatel Karel Janeček, který s naším ředitelem Adamem Růžičkou vedl debatu na téma "Jak najít společnou řeč ve 21. století?"

Karel Janeček a Adam Růžička. Foto: Petr Lebeda

Studenti hlasují o klíčových otázkách ke 30 letům svobody

Hlasování jsme nedělali pouze na našem stánku, pro žáky a studenty jsme ho ve spolupráci s Festivalem svobody vytvořili i online v naší platformě Decision 21. Více než 30 neziskových a dalších organizací působících ve vzdělávání se v rámci projektu Festival svobody na školách spojilo, aby na jednom místě a přehledně nabídly aktivity, které k výročí 30 let svobody připravily. Projekt je určen nejen středoškolským studentům a jejich učitelům po celé České republice a probíhá v období od září do listopadu 2019. Od 12. do 30. listopadu 2019 mohou studenti středních, ale i starší studenti základních škol hlasovat o klíčových otázkách ke 30 letům svobody. Hlasovat je možné na https://vote.d21.me/FS2019naskolach. Budeme moc rádi, pokud se zapojíte!

Kolektiv autorů Institutu H21

info@ih21.org
Zobrazit profil

Další aktuality

Naše nejnovější texty nebo videa
Volební metody
Turecké volby: Vede Erdogan s opozicí rovný boj?
Turci se v neděli vypraví v květnu už podruhé k volebním urnám. Na Den matek si zvolili parlament, v němž zdaleka ...
Přečíst článek ...
Demokracie a svoboda
Soutěž o knihu Svoboda projevu: Od Sokrata po sociální sítě
Při příležitosti Světového dne svobody tisku jsme si pro vás připravili soutěž, ve které můžete vyhrát ...
Přečíst článek ...
IH21
Mezinárodní symposium Demokracie v 21. století: Na křižovatce dějin; rok 2021
Třetí ročník symposia Demokracie v 21. století se uskutečnil roku 2021 v prostorách Kláštera sv. Anežky České.
Přečíst článek ...