16. 10. 2018

Průzkum o korespondenční volbě: Jak se Češi staví k možnosti volit poštou? Máme čerstvá data

Tématu korespondenční volby se věnujeme dlouhodobě, protože si myslíme, že pro všechny Čechy by mělo být co nejsnazší uplatňovat své volební právo – ať už žijí v zahraničí nebo v jiném městě, než kde mají trvalé bydliště. Projděte si čerstvé výsledky sociologického průzkumu, který pro nás zpracovala agentura Median.

Průzkum zjišťoval postoj Čechů k zavedení korespondenční volby ze zahraničí i vnitrostátně, například po vzoru Německa, kde možnost volit poštou využívá zhruba pětina občanů a poštovné jim hradí stát. Korespondenční volba funguje i v Rakousku, kde v posledních prezidentských volbách hlasovalo poštou cca 700 000 voličů.

Výsledky průzkumu

  • 43 % Čechů podporuje zavedení korespondenční volby, rozhodně proti je 32 % respondentů.
  • 75 % Čechů by umožnilo volit poštou i v rámci ČR, pokud by korespondenční volba byla zavedena. 72 % by ji umožnilo krajanům žijícím trvale v zahraničí a 79 % těm, kteří jsou v zahraničí jen přechodně. 
  • 14 % Čechů nebydlí na adrese svého trvalého bydliště, tedy více než milion lidí. U mladých lidí v kategorii 18–29 let je to každý třetí, stejně tak každý třetí obyvatel Prahy. 
  • 32 % voličů, kteří se chystají k příštím volbám do PSP by využili korespondenční volbu, kdyby mohli.
  • 12 % těch, kteří uvedli, že se ke klasickým volbám nechystají, by svůj hlas poštou odevzdali.

Celkově by zavedení jakékoliv korespondenční formy hlasování uvítalo 43 % Čechů. Největší podporu má u voličů TOP 09 (uvítalo by ji 84 %), u Pirátů (64 %) a také u stoupenců SPD (50 %). V nedělních Otázkách Václava Moravce její zavedení podpořili i Jan Hamáček a Pavel Bělobrádek, současná vláda jej dokonce slibuje v aktuálním programovém prohlášení.

„Politické strany, které se pragmaticky obávají korespondenční volby ze zahraničí, podle mne chybně předpokládají, že by většina dnes vyřazených voličů hlasovala stejně jako těch 10 % krajánků, kteří si dnes zařizují volební průkazy a cestují na ambasády – ti patří mezi nejangažovanější a nejvzdělanější část Čechů v zahraničí. Dopady na volební výsledky by asi byly relativně omezené – zvlášť při zařazení hlasů z ciziny do větších volebních krajů,“

- okomentoval náš průzkum sociolog společnosti MEDIAN Daniel Prokop.

Hlavní výhodou korespondenčního hlasování pro všechny občany doma i v zahraničí má být možnost odvolit takřka odkudkoliv a také kdykoliv od doby, kdy je zveřejněn termín voleb.

Návrh zákona o korespondenční volbě alespoň pro Čechy žijící v zahraničí od Markéty Pekarové Adamové z TOP 09 čeká již od června na projednání v Poslanecké sněmovně. Vývoj schvalování zákona budeme dále sledovat.

Podpořte i vy zavedení korespondenční volby v ČR podpisem naší petice. Děkujeme.