Článek
Volební průzkumy

Youth 21

Publikováno dne:
31.12.2018

Youth 21 je experimentální studie zaměřená na předvoliče ve věku 15 až 18 let, která empiricky testuje a měří dopad volebních systému s jedním hlasem a s více hlasy na rozhodovací proces a výsledek voleb.

Studie se uskutečnila během poslední etapy prezidentských voleb v roce 2018 v České republice. Studenti rozhodovali o reálných prezidentských kandidátech ve dvoufázových volebních cvičeních. Průzkumu se zúčastnilo celkem 352 studentů z 12 středních škol, 6 gymnázií a 6 praktických středních škol, jelikož střední školy v ČR jsou rozděleny zhruba rovnoměrně do těchto dvou kategorií. Sběr dat proběhl v 8 českých městech a 3 regionech.

V rámci obou etap výzkumu byli účastníci požádáni, aby hlasovali pro devět prezidentských kandidátů, nejprve s jedním hlasem a poté s více hlasy. Pro účely výzkumu byla použita modifikace D21 - Janečkovy metody. Žáci mohli použít kladné i minusové hlasy, jejich celkový počet hlasů byl omezen na tři a účastníci se mohli sami rozhodnout, kolik kterých hlasů rozdělí.

Během dvoudenní prodlevy mezi jednotlivými etapami byli studenti vystaveni intervenčnímu mechanismu, kdy jim byly poskytovány znalosti o kandidátech a volební metodě s více hlasy. Intervence mezi dvěma fázemi měla zjistit, jak poskytnuté informace ovlivní rozhodování studentů ve volbě.

Chcete-li se dozvědět více o této studii, přečtěte si její výsledky ZDE.

Další aktuality

Naše nejnovější texty nebo videa
Demokracie a svoboda
Ve spolupráci s Otevřenou společností jsme podali ústavní stížnost kvůli znepřístupnění webů na jaře 2022
Na začátku října jsme využili dalšího právního postupu ve věci blokování dezinformačních webů. Podali jsme ústavní stížn
Přečíst článek ...
IH21
Mezinárodní symposium Demokracie v 21. století: Smysl svobody; rok 2022
Čtvrtý ročník symposia Demokracie v 21. století se uskutečnil roku 2022 v prostorách Velkopřevorského paláce.
Přečíst článek ...
Demokracie a svoboda
Zveme vás na křest knihy Průvodce lovce-sběrače po 21. století
Milí přátelé Institutu H21, ‍rádi bychom vás pozvali na křest a besedu s autory naší čtvrté knihy, kterou jsme...
Přečíst článek ...