Článek
Volební metody

Volby jinak. Zahrajte si s námi volební hru a zkuste krajské a senátní volby s více hlasy

Publikováno dne:
21.9.2020

Letošní říjen se nese ve znamení krajských a senátních voleb. Ve dnech 2. a 3. října 2020 půjdeme volit své zástupce do zastupitelstev 13 krajů a do Senátu, do druhého kola senátních voleb pak 9. a 10. října. Při této příležitosti jsme pro Vás připravili volební hru, ve které můžete už teď hlasovat pro své kandidáty do Senátu a krajských zastupitelstev, a to unikátní D21 - Janečkovou metodou. Ta hlasujícímu umožňuje ve volební hře udělit více hlasů, konkrétně 3 plusové a 1 minusový.

Proč volební hru s více hlasy zkusit?

Na volebním systému záleží. Tradiční volební systémy stále více umocňují štěpení společnosti na dva či více táborů, které spolu stále hůře hledají společnou řeč. Ať už jde o systém poměrný, kterým volíme Poslaneckou sněmovnu či zastupitelstva obcí a krajů, či o systém většinový při volbách do Senátu či prezidenta. Přitom jedním z cílů voleb je nalezení určitého konsenzu ve společnosti. Polarizace, která nejen v naší společnosti skutečně existuje, nás často nutí k černobílému pohledu na svět. Díky výzkumu D21 - Janečkovy metody ale víme, že ani u voleb svět není černobílý a že jako voliči většinou máme více preferencí. Buďto se nám líbí více kandidátů či bychom rádi hlasovali pro dvě strany. Do volební hry se můžete zapojit na www.volbyjinak.cz.

Volby do senátu a dilema voliče: koho podpořit v prvním kole?

Senátní volby jsou v několika ohledech v České republice specifické. Až do zavedení přímé volby prezidenta šlo o jediné volby, v nichž jsme jako občané přímo volili konkrétního politika či političku. Volí se v nich dvoukolovým většinovým systémem, což přináší několik úskalí. Účast je zpravidla nižší, a to zejména v druhém kole. Voliči často musí už v kole prvním zvažovat, který z přijatelných kandidátů má největší šanci proniknout do druhého kola. Často tedy hlasujeme pro "menší zlo" namísto pro kandidáta či kandidátku, kterého bychom v Senátu chtěli nejvíce. Co kdybychom ale měli k dispozici více hlasů, a k druhému kolu voleb by nemuselo dojít?

Vyzkoušejte ve Vašem senátním obvodu Volby jinak!

Které strany by měly vést kraj a kdo by měl být jeho hejtmanem či hejtmankou?

V krajských volbách vybíráme jednou za čtyři roky stranu, které to "hodíme". Regionální politika se nicméně od té celostátní v mnohém liší a naše preference mohou být na krajské úrovni podstatně rozdílné. Do hry vstupují i regionální hnutí a uskupení. Vybrat si tu jednu jedinou kandidátku, které dáme svůj hlas, proto nemusí být jednoduché. Co kdybychom ale měli k dispozici více hlasů? Nemuseli bychom spekulovat, jestli má námi nejvíce preferovaná strana šanci dostat se přes 5 procent. Nemuseli bychom vybírat menší zlo. A nemuseli bychom se bát propadnutí hlasu.

Vyzkoušejte ve Vašem kraji Volby jinak!

Kolektiv autorů Institutu H21

info@ih21.org
Zobrazit profil

Další aktuality

Naše nejnovější texty nebo videa
Demokracie a svoboda
Ve spolupráci s Otevřenou společností jsme podali ústavní stížnost kvůli znepřístupnění webů na jaře 2022
Na začátku října jsme využili dalšího právního postupu ve věci blokování dezinformačních webů. Podali jsme ústavní stížn
Přečíst článek ...
IH21
Mezinárodní symposium Demokracie v 21. století: Smysl svobody; rok 2022
Čtvrtý ročník symposia Demokracie v 21. století se uskutečnil roku 2022 v prostorách Velkopřevorského paláce.
Přečíst článek ...
Demokracie a svoboda
Zveme vás na křest knihy Průvodce lovce-sběrače po 21. století
Milí přátelé Institutu H21, ‍rádi bychom vás pozvali na křest a besedu s autory naší čtvrté knihy, kterou jsme...
Přečíst článek ...