Aktuality
Volební metody

Volba prezidenta: Vypadne kandidát s největší podporou už v prvním kole?

Publikováno dne:
10.1.2023

Už tento pátek se opět vydáme k volebním urnám. Dvoukolový většinový volební systém nepotřebuje představení: Češi už jsou na způsob volby prezidenta zvyklí. Třetina voličů si navíc dvoukolový systém ozkoušela naposledy jen před pár měsíci ve volbách do Senátu. Používáme jej pro výběr senátorů a prezidentů - je snadný na pochopení, do určité míry eliminuje extremisty a poskytuje vítězi legitimitu plynoucí z většinové podpory. Proč ani přesto není pro volbu prezidenta optimální?

Předvolební průzkumy obnažují hlavní nevýhody systému, který do druhého kola propouští jen první dva kandidáty. Tři uchazeči o Hrad získávají dohromady přes tři čtvrtiny všech hlasů a jsou velmi vyrovnaní. V posledních týdnech se na předních příčkách pravidelně střídají a někdy jsou si tak blízko, že průzkumy veřejného mínění spolehlivě nemůžou jejich pořadí určit.

Volební systém nutně jednoho z favoritů vyřadí v prvním kole a ve druhém se utkají pouze dva finalisté. Poví nám však takový způsob volby něco o tom, s kterým z nich bude národ v souhrnu nejvíce spokojen? Těžko. Jaké jsou varianty?

Projde-li do druhého kola Andrej Babiš a jeden z dvojice kandidátů Petr Pavel – Danuše Nerudová, neříká výsledek prvního kola nic o tom, kdo z Babišových oponentů by vyhovoval společnosti víc. Kandidát, který zůstane za branou druhého kola, by například mohl být hojně přijatelnější pro voliče Babiše nebo slabších kandidátů. Je dost dobře možné, že kandidát maximalizující užitek by do druhého kola neprošel. Kandidát s vyšším počtem prvních preferencí by mohl získat místo v druhém kole, ale porazit Babiše už by možná nedokázal. To by ve výsledku pravděpodobně nevyhovovalo ani většině jeho voličů, kteří by v daném případě rádi vyslovili preferenci třetímu na pásce nad vítězem druhého kola.

Z hlediska demokratické reprezentace by však snad ještě svízelnější situace nastala, kdyby se druhé kolo konalo bez Babiše. Bereme-li v úvahu předpokládanou blízkost a vzdálenost tří favoritů, velká část společnosti by ve druhém kole neměla nikoho, ke komu by měla aspoň trochu blízko. Voliči Babiše by zkrátka neměli koho volit: zhruba polovina společnosti by neměla žádné zastoupení. Znamená to však, že by Andrej Babiš neměl šanci na vítězství v druhém kole? Nemusí tomu tak být: může to vypovídat třeba jen o tom, že hlasy, které by mohl nabrat v druhém kole, se třeba roztříštily mezi řadu menších kandidátů. V souvislosti s tím, že voliči Babiše by si mezi postupujícími kandidáty mohli jen stěží vybrat, se dá také očekávat snížení volební účasti.

Když četní komentátoři vyzývají Pavla Fischera a Marka Hilšera k odstoupení, snaží se dosáhnout právě tohoto efektu: vystrnadit Babiše z druhého kola tím, že hlasy pro Nerudovou a Pavla se více tříštit nebudou, zatímco druhokoloví voliči Babiše budou roztříštění. Taktika vyřazení silného kandidáta v prvním kole využitím mechaniky volebního systému ale nepomůže ke zvolení kandidáta, který bude co nejvíce vyhovovat všem.

Strategické hlasování i strategická ne/účast ve volbách jsou legitimní volební praktiky. Existují však vícehlasé volební systémy, které k ní nenutí. Kdyby měl každý volič možnost udělit více hlasů, problém druhého kola by odpadl. Voliči slabších kandidátů, kteří volí srdcem, by mohli rozdat další hlasy těm z favoritů voleb, kteří jim připadají nejvíce přijatelní. Výsledné pořadí trojice by tak neurčoval drobný rozdíl mezi druhým a třetím kandidátem v prvním kole, ale další reálné preference všech voličů.

Zuzana Haase Formánková

Vedoucí výzkumu voleb
zuzana.formankova@ih21.org
Zobrazit profil

Další aktuality

Naše nejnovější texty nebo videa
Volební metody
Volby do Senátu a krajské volby 2024
Rok 2024 je „supervolebním“ rokem nejen ve světě, ale také u nás v České republice. A tak české voliče ...
Přečíst článek ...
Demokracie a svoboda
Důsledky rozsudku Evropského soudu pro lidská práva ve věci Sanchez proti Francii pro členské státy Rady Evropy
Článek se zabývá důsledky rozsudku Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve věci Sanchez proti Francii, který má ...
Přečíst článek ...
Demokracie a svoboda
Analýza: Posiluje nařízení European Media Freedom Act svobodu a pluralitu médií a jejich redakční nezávislost?
Svobodná a nezávislá média jsou považována za základní kámen demokratických společností, neboť zastávají roli ...
Přečíst článek ...