Článek
Volební metody

Víte, jak volit v komunálních volbách?

Publikováno dne:
2.10.2018

Věděli jste, že v komunálních volbách nemáte jenom jeden hlas, ale tolik, kolik se ve vašem obvodu volí zastupitelů? Existují proto tři postupy, jak vyplnit volební lístek - můžete podpořit pouze jednu stranu, kandidáty napříč stranami nebo oba přístupy zkombinovat. Než půjdete k volbám, rozmyslete si, jaký způsob volby pro vás bude nejvýhodnější.

VARIANTA 1 „Volím stranu“

Křížkem označte jednu politickou stranu. Tím všechny své hlasy odevzdáte této straně a lidem na její kandidátce.

VARIANTA 2 „Volím stranu a lidi zároveň“

Vyberete maximálně jednu celou politickou stranu a zaškrtnete zároveň kandidáty či kandidátky z jiných politických stran. Počet hlasů, které jste udělili jednotlivcům, se odečte od počtu hlasů pro vámi zvolenou stranu od spodu kandidátní listiny. Pozor, nesmíte však už rozdávat preferenční hlasy jednotlivcům v rámci strany, kterou jste zaškrtli.

VARIANTA 3 „Volím individuálně“
V tomto případě můžete napříč kandidátními listinami rozdat tolik hlasů, kolik se u vás v obci volí zastupitelů. Dejte si pozor, abyste využili všechny hlasy, jinak svůj hlas ve volbách oproti ostatním oslabíte. Tento způsob volby má i další háček, ne vždy totiž skutečně pomůžete svému kandidátovi. Jak je to možné? Pokud kandidát, kterého křížkujete, nedostane minimálně o 10 % hlasů více, než kolik získal průměrný kandidát z této listiny, kandidát se nikam neposune a váš hlas připadne lídrovi dané kandidátky. Pokud tedy máte oblíbence v nějaké straně na nižším místě kandidátky, ale opravdu nemáte rádi jejího lídra, dejte si na tento způsob volby pozor. Váš preferenční hlas se totiž může proměnit ve hlas pro celou kandidátku, na které váš favorit figuruje, tedy potažmo pro jejího lídra. Šance, že kandidát ze spodu kandidátní listiny přeskočí na čelo kandidátky je větší u kandidátek s méně kandidáty.

Ať už si však vyberete jakýkoli způsob volby, nezapomeňte se dostavit do své volební místnosti v pátek 5. října mezi 14. a 22. hodinou, nebo 6. října od 8 do 14 hodin. Šťastnou ruku!

A pokud ještě nevíte, kdo se o veřejnou službu ve vašem městě či obci uchází, navštivte webovou stránku www.volebnilavicka.cz, kde můžete jednotlivé kandidáty mezi sebou porovnávat nebo si o nich přečíst více.

Kolektiv autorů Institutu H21

info@ih21.org
Zobrazit profil

Další aktuality

Naše nejnovější texty nebo videa
Demokracie a svoboda
Ve spolupráci s Otevřenou společností jsme podali ústavní stížnost kvůli znepřístupnění webů na jaře 2022
Na začátku října jsme využili dalšího právního postupu ve věci blokování dezinformačních webů. Podali jsme ústavní stížn
Přečíst článek ...
IH21
Mezinárodní symposium Demokracie v 21. století: Smysl svobody; rok 2022
Čtvrtý ročník symposia Demokracie v 21. století se uskutečnil roku 2022 v prostorách Velkopřevorského paláce.
Přečíst článek ...
Demokracie a svoboda
Zveme vás na křest knihy Průvodce lovce-sběrače po 21. století
Milí přátelé Institutu H21, ‍rádi bychom vás pozvali na křest a besedu s autory naší čtvrté knihy, kterou jsme...
Přečíst článek ...