Článek
Volební metody

Předali jsme poslancům Společné prohlášení autorů petic za zavedení korespondenční volby

Publikováno dne:
31.10.2018

Zhruba 14 % občanů ČR starších 18 let nebydlí v místě svého trvalého bydliště a v době voleb tak musí buď cestovat, nebo si vyřídit voličský průkaz. V absolutních číslech je to více než milion voličů, kterým by pomohla korespondenční volba. Autoři petic za možnost distanční volby v pátek 26. 10. 2018 předali poslancům Společné prohlášení, v němž je vyzývají, aby podpořili existující návrh zákona.

Pod aktuálním návrhem zákona o korespondenční volbě, který předložila Markéta Pekarová Adamová letos v červnu, je podepsáno 28 poslanců z TOP 09, STAN, Pirátů, ODS a KDU-ČSL. Tento návrh je nyní zařazen na schůzi Sněmovny a čeká na projednání v prvním čtení – to ale může trvat ještě dlouho. Předkladatelé proto chtějí nechat hlasovat o jeho dřívějším projednání, i s odkazem na zájem veřejnosti o toto téma. „V obecné rovině současný návrh zákona podporujeme, máme k němu jen několik výtek technického charakteru,” uvedl Vojtěch Pikal z Pirátů, jeden z poslanců, kteří dnes Společné prohlášení od občanů obdrželi.

„Pod návrhem jsme podepsaní a podporujeme ho, jsem ale skeptický k tomu, zda se jej podaří v tomto volebním období schválit, protože to opatření se vládním stranám příliš nehodí,” vyjádřil obavu předseda STAN Jan Farský. Z našeho průzkumu od Medianu vyplývá, že 45 % voličů ANO zavedení korespondenční volby podporuje, u voličů ČSSD je to 35 %. Pozitivně se k tématu nedávno vyslovil v pořadu Otázky Václava Moravce také ministr vnitra Jan Hamáček. Připustil, že by se opatření mohlo týkat i Čechů, kteří jsou v zahraničí krátkodobě, nebo jen v době voleb nejsou doma.„Teď si musí vyzvedávat voličský průkaz, potom v tom místě hledat volební místnost, takto by se to vyřešilo,“ uvedl. Kladně se v tomtéž diskusním pořadu vyjádřil i předseda Lidovců. „Zavedení korespondenční volby by bylo fér vůči lidem, kteří nás reprezentují v zahraničí, především vůči vědcům a dalším lidem, kteří mají někdy potíže cestovat stovky kilometrů kvůli volbám,“ prohlásil Pavel Bělobrádek.

Výzvu od občanů dnes převzali kromě Bělobrádka a Farského také předsedkyně petičního výboru Helena Válková (ANO), Leo Luzar (KSČM), Vojtěch Pikal (Piráti) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Situace volby mimo domov se dle zmíněného průzkumu nejvíce týká mladých lidí, ve věkové kategorii 18–29 let dokonce každého třetího voliče (30 %), každého třetího občana žijícího v Praze a každého pátého na Plzeňsku. Ve skupině, která uvedla, že chodí k volbám, jich jenom 10 % bydlí mimo trvalé bydliště, naproti tomu u skupiny respondentů, která avizovala, že se k příštím volbám nechystá, je to dvakrát tolik (20 %).

„Mnoho z nás žije dlouhodobě v zahraničí, vychováváme své děti s dvojím občanstvím a chceme jim jít příkladem v plnění občanských povinností. Mnohahodinové cesty na konzuláty a velvyslanectví však i nám zabraňují v našem právu volit,“ stojí ve Společném prohlášení autorů petic, pod kterým jsou kromě Kateřiny Písačkové za IFD21 podepsaní Alexandra Čadová, lékařka a předsedkyně Krajanského spolku Čechů a Slováků v Asturii ve Španělsku, Marta McCabe, zakladatelka České a Slovenské školy v Severní Karolíně, Jitka Sebek, učitelka v Minnesotě a Ladislav Půst z Fyzikálního ústavu AV ČR, mj. autor otevřeného dopisu českých vědců žijících a pracujících v zahraničí. Občané hodlají podpisy sbírat i nadále a předat je poslancům znovu ve chvíli, kdy půjde zákon do prvního čtení.

Přečtěte si Společné prohlášení autorů petic za zavedení systému korespondenční či elektronické volby pro občany České republiky žijící v zahraničí >

PODEPIŠTE PETICI ZA ZAVEDENÍ KORESPONDENČNÍ VOLBY >

Kolektiv autorů Institutu H21

info@ih21.org
Zobrazit profil

Další aktuality

Naše nejnovější texty nebo videa
Demokracie a svoboda
Důsledky rozsudku Evropského soudu pro lidská práva ve věci Sanchez proti Francii pro členské státy Rady Evropy
Článek se zabývá důsledky rozsudku Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve věci Sanchez proti Francii, který má ...
Přečíst článek ...
Demokracie a svoboda
Analýza: Posiluje nařízení European Media Freedom Act svobodu a pluralitu médií a jejich redakční nezávislost?
Svobodná a nezávislá média jsou považována za základní kámen demokratických společností, neboť zastávají roli ...
Přečíst článek ...
IH21
Hledáme datového analytika / analytičku
Do našeho týmu věnujícího se volbám a volebním systémům hledáme kolegu/kolegyni, který/která si rozumí s čísly...
Přečíst článek ...