Článek
IH21

Češi již počtvrté dobyli Ameriku s participativním rozpočtem

Publikováno dne:
28.5.2019

Češi v New Yorku již počtvrté realizovali participativní rozpočtování. Letošní ročník měl rekordní účast, ke které výrazně dopomohla možnost hlasovat online. Newyorští občané rozhodovali o tom, jak využít v přepočtu téměř 740 milionů českých korun, které radnice celkem vyhradila. Největší hlasování o participativních rozpočtech v Severní Americe zajistila softwarová platforma D21, za kterou stojí tým našich vývojářů.

Výstavba dětského hřiště nebo oprava knihovny? Rozhodli občané

Participativní rozpočet (participatory budgeting) je demokratický proces, ve kterém občané přímo rozhodují o tom, jak utratit určenou část veřejného rozpočtu. Radnice vyhradí část peněz pro projekty, které navrhují sami občané. Participativní hlasování pro radnici v New Yorku zajišťuje česká softwarová platforma již od roku 2016. Letošní hlasování mělo rekordní účast a oproti minulým rokům podstatně více lidí hlasovalo digitálně.

"Tento ročník byl zatím největší, možná jde o největší hlasování o participativním rozpočtu v demokratických zemích,” říká Dominik Jandl, produktový manažer.

Do hlasování se zapojilo téměř 120 tisíc hlasujících ze 32 newyorských distriktů. Počet distriktů, které se participativního rozpočtování účastní, se navíc každoročně zvyšuje. Každý distrikt vynahradil na participativní rozpočet milion dolarů. Celkem tedy občané rozhodovali o tom, na jaké účely radnice vyhradí 32 milionů dolarů, v přepočtu téměř 740 milionů českých korun.

Stovky hlasovacích míst

Při rozhodování o participativních rozpočtech kladla newyorská radnice velký důraz na to, aby bylo hlasování inkluzivní. Volební lístky byly přeloženy do 17 jazyků, aby k volbám přišli i minoritní skupiny obyvatel. Hlasovat bylo možné na stovce míst - v interaktivních kioscích v ulicích města, v kostelech a dalších komunitních místech, které při hlasování zároveň zajistily osobní kontakt se zástupci města. Každý distrikt měl své hlasovací lístky s projekty, o kterých místní rozhodovali. Projekty tak byly napříč distrikty odlišné a reagovaly na potřeby konkrétních lokalit. Na hlasovacím lístku byly pro lepší přehlednost rozděleny do kategorií (doprava, veřejná bezpečnost, parky a rekreace, vzdělávání…). Občané mohli hlasovat až pro 5 projektů, které by ve svém okolí rádi realizovali. Ať už se jednalo o opravu knihovny, výstavbu nového dětského hřiště, novou fontánu v parku, auditorium nebo opravu silnice. Hlasování probíhalo papírově (offline) i digitálně (online) v softwarové platformě D21. Ta pracuje s Janečkovou metodou více hlasů, která svým algoritmem nachází výsledek s nejširší shodou. Hlasování tak vygenerovalo projekt, který v jednotlivých distriktech podporuje většina obyvatel.

Obliba digitálního hlasování roste

“Zatímco v roce 2016 se hlasování o participativním rozpočtu zúčastnilo necelých 68 000 obyvatel a z toho pouze 3 % hlasovalo digitálně, v roce 2019 se zúčastnilo téměř 120 000 a digitálně hlasovalo 33 % obyvatel,” vysvětluje Petr Bouška, strategický analytik.

Statistiky z jednotlivých let dokazují, že občané New York City si na digitální hlasování zvykají. Digitální hlasovací lístky se následně sčítaly s papírovými. Ty se naskenovali do platformy D21, která je rozpozná a sečte s digitálními. Tento proces ušetřil úředníkům na radnici týdny práce, kdy počítali lístky manuálně. Zároveň se výrazně zkrátila doba čekání na výsledky.

Kolektiv autorů Institutu H21

info@ih21.org
Zobrazit profil

Další aktuality

Naše nejnovější texty nebo videa
Demokracie a svoboda
Ve spolupráci s Otevřenou společností jsme podali ústavní stížnost kvůli znepřístupnění webů na jaře 2022
Na začátku října jsme využili dalšího právního postupu ve věci blokování dezinformačních webů. Podali jsme ústavní stížn
Přečíst článek ...
IH21
Mezinárodní symposium Demokracie v 21. století: Smysl svobody; rok 2022
Čtvrtý ročník symposia Demokracie v 21. století se uskutečnil roku 2022 v prostorách Velkopřevorského paláce.
Přečíst článek ...
Demokracie a svoboda
Zveme vás na křest knihy Průvodce lovce-sběrače po 21. století
Milí přátelé Institutu H21, ‍rádi bychom vás pozvali na křest a besedu s autory naší čtvrté knihy, kterou jsme...
Přečíst článek ...