Spouštíme vzdělávací kampaň Bez svobody slova nebude.

09. 11. 2020

V Institutu H21 spouštíme kampaň Bez svobody slova nebude. Jejím cílem je upozornit na důležitost svobody slova ve společnosti a poukázat na rizika, která hrozí, pokud se dovolí její potlačování. Vzdělávací materiály svobodu slova vztahují především k tématům demokracie, tolerance a kritického myšlení.

Svoboda slova se stává tématem na mnoha frontách - boj s dezinformacemi, možná cenzura na sociálních sítích, kontroverzní karikatury, nenávistné projevy či fenomén tzv. kultury rušení (angl. cancel culture). V rámci řešení těchto problémů se často uvažuje o omezování svobody slova, ale zřídka se hovoří o její hodnotě a důležitosti. Vzdělávací kampaní Bez svobody slova nebude se snažíme poukázat na hodnotu této základní svobody a upozornit na rizika, která hrozí, pokud se dovolí její omezování bez velkého rozmyslu. Vzdělávací materiály svobodu slova především vztahují k tématům demokracie, tolerance a kritického myšlení.

Kampaň Bez svobody slova nebude začíná symbolicky 9. listopadu k příležitosti 31. výročí pádu Berlínské zdi a spouštíme jí pod záštitou primátora hlavního města Prahy. Vzhledem k vládním opatřením bude probíhat především v online prostoru, a to na sociálních sítích a webové stránce www.bezsvobodyslova.cz

Kampaň volně navazuje na nové vydání knihy O svobodě myšlení a slova od Johna Stuarta Milla. Knihu jsme vydali letos v květnu s cílem předložit nadčasové myšlenky anglického filozofa v moderní češtině tak, aby byly přístupné současnému čtenáři, který se o téma zajímá. V rámci kampaně rozešleme knihu 121 českým osobnostem z řad politiků, akademiků, novinářů a mediálně známých tváří a připojí otevřený dopis, jenž vybízí k zamyšlení nad hodnotou svobody slova a k její podpoře. 

“Česká republika by se mohla stát příkladem pro ostatní země jako místo, kde svoboda myšlení a slova vzkvétá. Lidé v naší zemi mají pořád živé vzpomínky na komunistickou totalitu a naše kultura akcentuje humor a humanismus, jež se špatně snoubí s jakoukoli formou cenzury. Chtěli bychom spolu s Masarykem věřit, že jsme tělem i duší demokratický národ, a postavit se za ideál demokracie jako diskuze, kde si lidé navzájem důvěřují a poctivě hledají pravdu. Doufáme, že i Vy toho budete součástí,” píše se v dopise, který podepsal matematik a zakladatel Institutu H21 Karel Janeček a ředitel Adam Růžička.


Více se o kampani dozvíte na stránkách www.bezsvobodyslova.cz a našem Facebooku. Každý návštěvník webu může také libovolně doplnit poslední slovo ve větě Bez svobody slova nebude. Odpovědi zpracujeme a promítneme 17. listopadu na jednom z pražských symbolů svobody. O podrobnostech vás budeme informovat! :)

Zůstaňte s námi v kontaktu

Děkujeme za odběr novinek!
Ouha! Něco se pokazilo při odesílání

Odesláním souhlasíte s našimi podmínkami zpracování osobních údajů