Článek
D21

Participativní rozpočet v New Yorku se letos kvůli koronaviru nekoná. Co bylo v plánu a jak se projekt vyvíjel?

Publikováno dne:
12.5.2020

Rok 2020 se měl pro tým Participace 21 nést ve znamení již pátého ročníku participativního rozpočtu v New Yorku, který je jedním z největších projektů svého druhu na světě. Kvůli koronavirové krizi musel být letošní ročník zrušen, navrhování projektů do PBNYC 2021 však newyorská radnice plánuje na naší platformě Decision 21 spustit v tomto červenci.

New York City je jedním z nejvíce postižených měst na světě onemocněním COVID-19. Na 8,4 milionu obyvatel má aktuálně přes 189 tisíc potvrzených případů koronaviru a nejméně 19 294 úmrtí. Zrušení letošního participativního rozpočtu je tedy zcela pochopitelné, se zástupci newyorské radnice jsme intenzivně komunikovali a snažili se je v nelehké situaci alespoň na dálku podpořit. Přípravě participativního rozpočtu jsme věnovali velké úsilí i během karantény, jelikož jsme letošní ročník plánovali spustit na nové hlasovací platformě, kterou vám brzy představíme.

Newyorští občané měli rozhodovat o využití více než 35 milionů dolarů

Pro letošní rok plánovala radnice New York City na participativní rozpočet vyčlenit nejméně 35 milionů dolarů, v přepočtu téměř 890 milionů českých korun. Projekt PBNYC (Participatory Budgeting in New York City) umožňuje obyvatelům města starších 11 let navrhovat projekty a hlasovat o nich v rámci distriktů, ve kterých žijí. Projekty, které během devítidenního hlasovacího týdne (“Vote Week”) získají nejvíce hlasů, zahrne newyorská radnice do ročního městského rozpočtu a implementuje.

Počet hlasujících i distriktů v participativním rozpočtu každoročně stoupá

Participativní rozpočet je v New Yorku každým rokem oblíbenější, a to jak u obyvatel, tak u městských distriktů. Zatímco v prvním ročníku v roce 2011 se ho zúčastnily 4 distrikty a celkem odhlasovalo necelých 6 tisíc voličů, v roce 2019 se zapojilo 32 distriktů a více než 118 tisíc voličů. Tím, že se do projektu zapojuje více distriktů, alokuje newyorská radnice každoročně více peněz, o jejichž využití obyvatelé rozhodují. Projekt startovala radnice v roce 2011 s částku 5,6 milionu dolarů a v roce 2019 na něj vyčlenila přes 40 milionů dolarů. Více si o minulém ročníku participativního rozpočtu v New Yorku můžete přečíst zde.

Statistiky participativních rozpočtů v NYC v minulých letech. Cycle 1 = rok 2011

Obyvatelé New York City mohou v rámci participativního rozpočtu hlasovat nejen digitálně, ale také osobně na stovce kontaktních míst, kde vhodí papírové volební lístky do hlasovací urny. Radnice chce tímto způsobem zajistit, aby bylo hlasování inkluzivní a účastnili se ho také minority a menší komunity. Hlasovat mohou občané ve školách a kostelech, ale i na ulicích v interaktivních kioscích. Inkluzivita je v hlasování zajištěna i formou volebních lístků, které jsou v papírovém provedení i v online platformě Decision 21 přeloženy do 18 jazykových mutací. V Participaci 21 tak nabízíme unikátní možnost kombinovat digitální a papírové hlasování se strojovým rozpoznáváním výsledků - papírové lístky stačí naskenovat a hlasovací platforma je sama sečte s těmi online.

Hlasovací lístky jsou v 18 jazykových mutacích

Kolektiv autorů Institutu H21

info@ih21.org
Zobrazit profil

Další aktuality

Naše nejnovější texty nebo videa
Volební metody
Vyřadilo strategické hlasování ze hry o předsedu britských konzervativců posledního centristického kandidáta?
Po volebním debaklu v červenci letošního roku upínají britští konzervativci své další naděje k volbě nového předsedy ...
Přečíst článek ...
Volební metody
Casting multiple votes is easy for voters, but ranking causes issues
For democracy to function well, it is not enough for people to simply show up to vote – they must also cast a valid ...
Přečíst článek ...
Volební metody
Alternative voting methods reveal different dynamics in the Czech presidential election
Both rounds of the presidential election are behind us. But what if we could better express whom we want to send to ...
Přečíst článek ...