Změn pravidla, změníš hru

26. 07. 2021

Vojtěch Šrámek

Volební systémy a společenská krize

Víra v demokracii a politiky, zdá se, slábne. Společnosti napříč západním světem se polarizují, lidé se shlukují do názorově jednolitých skupin a umírněný střed nemá své zastoupení. V tomto prostředí volíme své zástupce systémem, který celý proces umocňuje. Znevýhodňuje totiž spoustu kandidátů, na kterých bychom se možná všichni shodli nejlépe. Lidé jsou často nuceni volit nejmenší zlo. Volební systémy se měnily a mění, aby společnost lépe prosperovala. Politická scéna může být kultivovanější a i volební kampaně lze vést pozitivně. V současnosti je ale těžké politikům vyčítat nedostatek konstruktivního dialogu. Často je totiž sám systém nutí konflikty spíše vytvářet než urovnávat. Proto je tak zásadní, jaký volební systém používáme k výběru našich zástupců. Pravidla určují, jakou hru budeme hrát.

V Institutu H21 jsme vydali příručku pro všechny, kteří se o volební metody zajímají a chtějí se dozvědět, jak nastavení volebního systému ovlivňuje průběh voleb, strategii kandidátů i voličů a dokonce samotný výsledek. Co všechno se změní, pokud změníme pravidla?

Změň pravidla, změň hru: Volební systémy a společenské krize je k dispozici zdarma v .pdf [ke stažení] nebo v audio formátech.

Zůstaňte s námi v kontaktu

Děkujeme za odběr novinek!
Ouha! Něco se pokazilo při odesílání

Odesláním souhlasíte s našimi podmínkami zpracování osobních údajů