Aktuality
Volební průzkumy

Unikátny prieskum: Korčok prvý, voličov protikanditátov vie ale lepšie osloviť Pellegrini

Publikováno dne:
19.3.2024

Ak by sa konali voľby prezidenta Slovenskej republiky minulý týždeň, s jasným náskokom by do druhého kola postúpili Ivan Korčok a Peter Pellegrini. Víťazom prvého kola by sa stal Ivan Korčok so 40 % hlasov. To je najviac z doteraz usporiadaných prieskumov a zároveň prvýkrát, kedy nezávislý kandidát pokoril danú hranicu. O šesť percentuálnych bodov zaostáva Peter Pellegrini, ktorý by sa tak v druhom kole musel spoľahnúť na podporu iných voličov a tiež väčšiu mobilizáciu svojho elektorátu. Z prieskumu realizovanom medzi 8. a 13. marcom totiž vyplýva, že si ho v prvom kole častejšie vyberali voliči SMER-u SD ako jeho vlastnej strany HLAS-SD.

V prieskume sme nechali respondentov hlasovať až troma hlasmi, čo nám o ich rozhodovaní poskytuje cenné informácie naviac1. V takom prípade by sa Pellegrini dotiahol na Korčoka. Ani tak by to na víťazstvo pravdepodobne nestačilo. Viachlasná voľba teda prisudzuje Korčokovi silnejšiu základňu priaznivcov, naopak Pellegrini je zatiaľ prijateľnejšou voľbou pre voličov svojich súperov. Prijateľnou voľbou pre ostatných je tiež Ján Kubiš a nečakane aj Štefan Harabin. Analýza organizácie Institut H21, pre ktorú realizovala prieskum agentúra NMS Market Research na reprezentatívnej vzorke 1032 respondentov tak naznačuje veľmi vyrovnané šance pred druhým kolom.

SVK prezident - jedním hlasem
Infogram

1 Nechať voličov hlasovať viacerými hlasmi je jedinečným nástrojom na odhalenie skutočného volebného potenciálu jednotlivých kandidátov. Dokáže totiž odhaliť, ktorí kandidáti sú schopní oslovovať voličov svojich súperov a ktorí sa naopak spoliehajú hlavne na svoje voličské jadro.

Ďalšie hlasy predznamenávajú tesné druhé kolo

Prieskum okrem iného zisťoval, ako by sa volebné výsledky zmenili, keby ľudia volili troma hlasmi (volebnou metódou D21). Víťaz by tak bol určený už v prvom kole. Z hlasovania respondentov vyplýva, že Pellegrini je prijateľnejším kandidátom pre ostatných voličov, pretože dostával viac druhých a tretích hlasov ako Korčok (o probližne šesť percentuálnych bodov viac). Viacnásobnou voľbou by si polepšil najviac Ján Kubiš, ktorý by sa posunul na štvrté miesto hneď za Štefana Harabina. Ten získal paradoxne viac druhých ako prvých preferencií. „Vysoký počet druhých hlasov značí, že viacero voličov by prípadne bralo kandidáta do úvahy. U Harabina táto podpora vychádza hlavne od voličov Pellegriniho, ktorí s ním možno cítia istú ideologickú blízkosť. Časť z nich tiež pravdepodobne strategicky volí lídra HLAS-u už v prvom kole, pretože vedia, že ich obľúbený kandidát má minimálnu šancu. Zároveň však Harabin prilákal pozornosť časti sympatizantov Andreja Danka (ktorý medzičasom rezignoval v prospech Harabina) a Mariana Kotlebu, ktorí v prieskume zaostávali,“ uviedol dátový analytik Institutu H21 Jakub Jusko. Najmenej obľúbenou ďalšou voľbou bol pre respondentov kandidát Maďarskej koalície Krisztián Forró, ktorý by svoj potenciál vyčerpal už v prvom kole a prepadol by sa na chvost rebríčka.

Volenie viacerými hlasmi vo všeobecnosti ukázalo, že respondenti si skôr (v prvej preferencii) či neskôr (v druhej a tretej preferencii) našli cestu k prvým dvom kandidátom. Vo viachlasnej volebnej metóde by sa dokonca obaja dostali cez 50 % voličskej podpory. V posledný týždeň volebnej kampane tak nič nenasvedčuje tomu, že by do druhého kola mal pri podobnej účasti postúpiť iný kandidát. Štefan Harabin by totiž podľa prieskumu aj po potenciálnej mobilizácii všetkých s ním sympatizujúcich voličov nedosiahol na Petra Pellegriniho. 

SVK prezident D21
Infogram

Poznámka: Oprávnení voliči na Slovensku starší ako 18 rokov. Reprezentatívny výberový súbor 1032 respondentov. Zber prebiehal v dňoch 8.3. až 13.3. 2024 agentúrou NMS prostredníctvom technológie CAWI. Pri metóde D21, kde mohli voliči podporiť až troch kandidátov, je súčet podielov 300 % znížený o podiel nevyužitých druhých a tretích hlasov (25,1 %).

Jasné dva tábory, rozhodne presvedčovanie ostatných voličov

Možnosť hlasovať aj za iných kandidátov ukazuje, ako sa respondenti môžu rozhodovať pred druhým kolom. Viac ako polovica voličov Igora Matoviča mala ako svoju ďalšiu voľbu Ivana Korčoka, podobne na tom boli voliči Patrika Dubovského či Róberta Šveca. Peter Pellegrini získaval hlasy skôr z Harabinovho kempu, v menšom množstve tiež od voličov Danka a Kotlebu, ktorí naopak nebrali Korčoka ako až tak prijateľnú možnosť. Zaujímavou sa stala dynamika voľby Jána Kubiša. Toho totiž najčastejšie v druhej a tretej preferencii označovali respondenti hlasujúci za Ivana Korčoka, no Kubišovi voliči nerobili to isté a pre nich bol jasnou voľbou Pellegrini. To poukazuje na fakt, že viacnásobné hlasovanie nemusí automaticky znamenať výmenu preferencií medzi voličmi dvoch kandidátov.

Z hľadiska výberu nového prezidenta je zrejmé delenie na dva tábory. Na jednu stranu získavajú obaja silnú (takmer dvojtretinovú) podporu od jedného z kandidátov na prezidenta v druhom kole 2019. Ivan Korčok dostáva hlasy voličov prezidentky Zuzany Čaputovej, Peter Pellegrini naopak od neúspešného kandidáta v druhom kole volieb 2019 Maroša Šefčoviča. Zároveň, voliči strán vládnej koalície (mimo SNS) podporujú Pellegriniho vo viac ako 70 % prípadov, Ivan Korčok sa môže primárne spoliehať na voličov Progresívneho Slovenska, ale i KDH a časti voličov hnutia Slovensko. Prieskum tiež zachytil menej ako osem percent respondentov, ktorí ešte nie sú rozhodnutí, koho v prvom kole voliť. To je napríklad oproti českým prezidentským voľbám z minulého roka veľmi nízke číslo (týždeň pred voľbami tam ešte približne štvrtina voličov nebola nerozhodnutá). Navyše, najčastejšie určovali títo respondenti ako svoje potenciálne preferencie práve Korčoka či Pellegriniho. Pred druhým kolom tak bude pri ukazovaných tesných výsledkoch kľúčové presvedčovanie voličov iných strán i časti voličov, ktorí sa na prvé kolo nechystajú.

Respondenti radi používali viacnásobné volenie

Volebná metóda D21 umožňuje voličom hlasovať namiesto jedného až pre troch kandidátov. Všetky hlasy sa následne spočítajú a zvíťazí kandidát s najvyšším počtom hlasov. Túto možnosť voliči radi využívali. Všetky tri svoje hlasy udelila skoro polovica voličov. Navyše, ďalších 30 % ľudí volilo dvoma hlasmi. Len jeden hlas dávali najčastejšie voliči Ivana Korčoka (34 %) a Krisztiána Forróa (26 %), čo u oboch táborov značí možné vyprázdnenie prípadných ďalších možností na voľbu. Na druhú stranu druhé a tretie hlasy rozdávali vo veľkom voliči slabších kandidátov. Kvôli nízkym preferenciám svojich obľúbencov z prieskumov sa títo voliči tak už pravdepodobne obhliadali aj po iných alternatívach.

SVK Prezidentská volba: Počet udělených hlasů - koláče
Infogram

Parametre prieskumu

Prieskumu NMS Market Research uskutočneného prostredníctvom technológie CAWI sa zúčastnilo 1032 ľudí vo veku 18 rokov a viac. Prieskum je reprezentatívny podľa pohlavia, veku, vzdelania, veľkosti miesta bydliska, regiónu a sociálno-ekonomického statusu na základe kvótneho výberu podľa štruktúry obyvateľov SR. Dáta boli vážené podľa voľby do Národnej rady SR v roku 2023. Prieskum sa uskutočnil od 8. do 13. marca 2024.

Institut H21

Institut H21, z. ú. je výskumná organizácia zaoberajúca sa voľbami a fungovaním slobodných spoločností. Zameriava sa na štúdium volebných systémov a ich vplyvu na politický systém a analyzuje možnosti implementácie volebnej metódy D21. Zároveň sa snaží presadzovať demokratické hodnoty, a to najmä v oblasti slobody prejavu.Túto tému konzultuje v rámci expertných skupín, vzdeláva širokú verejnosť a vydáva knihy. 

Kontakty

Mgr. Zuzana Haase Formánková

Vedoucí výzkumu voleb

e-mail: zuzana.formankova@ih21.org

tel.: +420 777 934 546

Mgr. Michal Tománek

Manažer marketingu a PR

e‐mail: michal.tomanek@ih21.org

tel: + 420 739 571 670

Jakub Jusko

Datový analytik
jakub.jusko@ih21.org
Zobrazit profil

Zuzana Haase Formánková

Vedoucí výzkumu voleb
zuzana.formankova@ih21.org
Zobrazit profil

Další aktuality

Naše nejnovější texty nebo videa
D21
Volební hra Druhý hlas pro Evropu
Chcete ovlivnit, kam bude nadále směřovat Evropská unie? Zaleží Vám na tom, jakou pozici v ní budou zastávat čeští
Přečíst článek ...
Demokracie a svoboda
Analýza: Zasahování WHO do politik států s cílem zamezit šíření dezinformací
Během pandemie COVID-19 zavedly vlády po celém světě drastická nouzová opatření k potlačení kritiky a nežádoucích ...
Přečíst článek ...
Demokracie a svoboda
Zveme Vás na konferenci Svoboda projevu a boj s dezinformacemi
Rádi bychom vás rádi pozvali na konferenci "Svoboda projevu a boj s dezinformacemi" ...
Přečíst článek ...